Nito keiko i Helsingfors

Peter, som tränar Ni To (två svärd) i Kibo Dojo, har varit och tränat med Ki Ken Tai Ichi Dojo i Finland. Nedan följer hans rapport.


Syftet med resan vara att träna Nito enligt Niten Ichiryu Musashi Kai:s skola tillsammans med Joel Salmela medlem ur det finska landslaget.

Vi tränade tillsammans dagtid i Ki Ken Tai Ichi dojo i Helsingfors. Jag deltog även på två av Ki Ken Tai Ichi-dojos ordinarie träningar måndag och onsdag, samt direkt från flygplatsen på söndagen till Helsingfors Universitets kendoklubb för deras träning.

Under veckan hade jag förmånen att få träna med Mikko Salonen 7 Dan kyoshi vid 2 st tillfällen (grundträning och Ji-geiko), med Markus Frey 7 Dan kyoshi vid 1 st tillfälle (grundträning och Ji-geiko) samt med andra medlemmar ur det finska landslaget som till vardags bor och tränar i klubbarna i och runt om Helsingfors.

Det jag och Joel tränade var framför allt:

  • Nito kendo waza Itto kendo Wasa mot Nito
  • Nito Kata enl Musashikai
  • Historik om vår skola  (Musashikai)
  • Syftet med hur vi gör det vi gör med två svärd i kendo.
  • Shiai/ Jigeiko Itto vs Nito och Nito vs Nito.

Denna vecka har också varit ett gyllene tillfälle att träffa både gamla och nya vänner inom kendo och förstärkt våra relationer. 

Total träningstid: 12 h på 4 dagar.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *