Kibo Dojo på Stockholm Kendo Open 2017

Vi blev största klubb på SKO 2017 med 21 anmälda.

Vi skrapade ihop ett silver i 1-2 dan klassen genom Styrbjörn Strandell och ett brons i lagtävlingen med vårt lag Hot Sauce bestående av Styrbjörn Strandell, Peter Jorsell och Nils Björkegård. Inte fy skam alltså.

För många Kibonauter så var det första tävlingen och det är alltid kul att se hur ömfotingarna klarar skivan. Det är skribentens bestämda åsikt att alla skötte sig hedervärt. Stämningen bland våra tävlande är fantastik då alla hejjar friskt och hjälper varandra i ur och skur och det värmer sannerligen att uppleva detta.

Vi fick även två nya 1-dannare i klubben genom Theodor Pramer och Victor Järnberg.. Ett stort grattis till dem. För de som inte klarade sig igenom graderingarna så gäller bara – ta lärdom och sedan upp på hästen igen.

Kibo Dojo dag 1 på Stockholm Kendo Open 2017